AMBALAJ MALZEMELERİ

 

LDPE: LDPE, Düşük yoğunluklu polietilen bir malzemedir. İsmini ingilizce Low-density polyethylene'in kısaltmasından almaktadır.    Düşük yoğunluklu polietilen dünyada en çok tercih edilen ve kullanımı olan plastiktir. neme karşı iyi derecede bariyer özelliği sağlamasının yanında zehirsizdir. Ambalaj malzemesi olarak esnekliğini -70 gibi düşük derecelere kadar bile korur. Isıl olarak yapıştırma özelliği de oldukça iyidir. Bu nedenle, LDPE, laminasyon uygulamalarında ısıl olarak yapıştırma sağlamak  için  birleştirici  olarak  da tercih edilmektedir. LDPE tek başına düşünüldüğünde, yüksek derecede  oksijen geçirgenliği, sınırlı koku ba­riyer özelliği ve hızlı çalışan makinalar için kullanıma olanak vermeyen yu­muşaklık derecesi vardır. Buna karşılık, pus ve parlaklık gibi optik özellikleri, çeşitli dar­belere karşı dayanıklılık derecesi, uzama ve ya yırtılma gibi durumlara karşı dayanıklılık ve çekme direnci, ısıl yapışma imkanı, baskı ve makina kullanım kolaylığı açısından işlenebilirlilik özelliği vardır.

HDPE: Yüksek Yoğunluklu polietilen bir malzemedir. İsmini ingilizce High-density polyethylene'in kısaltmasından almaktadır  HDPE filmlerin bariyer özelliği, LDPE filmlerden daha iyidir ve LDPE filmlere kıyasla, HDPE filmler daha serttir. +120 °C kadar olan ısıya daya­nıklılık göstermesi nedeniyle buhar ile ya da kaynatılarak yapılan sterilizasyon uygulamalarında da kullanılmaktadır. HDPE filmlerin, yırtılma, darbe direnç ve çekme dayanım özellikleri daha yüksektir. Su buharı, oksijen ve diğer gaz­lara karşı bariyer özellikleri iyi düzeydedir. HDPE, büyük bir kuvvete dayanabilir. (normal şartlarda cm2 başına 210-280 kg.) Bu nedenle HDPE'den üretilen torbalar daha fazla yük taşır. 

PVC Polivinil Klorid Filmler: Kolay kolay yanmaz, kendi kendini söndürür. PVC filmler ısıya maruz kaldıklarında yapıları bozulur, fiziksel özellikleri kötüleşir. PVC filmler, kolayca bükülebilirler, şekil alabilirler. Doğal yapışma ve berraklık gibi özelliklerine ek olarak üzerlerine baskı uygulaması kolaydır.

Polyester PET Filmler: Mekanik direnci yüksektir, 300 dereceye kadar yüksek ısıya karşı dayanıklılık gösterir. Bükülme özelliği iyidir. Isıl olarak yapışma özelliklerinin düşük olması sebebiyle PE ile lamine edilerek kullanılır. Nem ve gaz gibi maddelere karşı bariyer özelliği oldukça yüksek seviyededir. PET oldukça pahalı bir malzemedir. Daha ucuz malzemelerin kaplamasında kullanılır ve bu suretle kaplandığı ucuz malzemeye bariyer özelliğini artırıcı katkı sağlar. Alüminyum folyo ve PE ile laminasyon işlemi yapılarak vakum ambalajlarında da kullanılmaktadır.

CPP, OPP, BOPP Filmler: OPP, Polipropilenin film halinde üretimi yapılırken gerdirme işlemi tek yönlü yapılarak ve bu suretle mekanik özellikleri değiştirilerek elde edilen bir üründür. CPP gerdirme işlemi yapılmadan, BOPP ise çift yönde gerdirme işlemi yapılarak elde edilen ambalaj malzemesidir.

BOPP, film kullanım alanına bağlı olarak farklı özelliklerde üretilmektedir. Özellikle gıda maddelerinin paketlenmesinde tercih edilen bir tür ambalaj malzemesidir.  BOPP filmlerin yağ, gaz, kokuya karşı bari­yer özelliği oldukça iyidir. BOPP, 150 santigrat dereceye kadar yüksek ısıya karşı dayanım gösterir. OPP ve BOPP filmlerin paketleme makinalarıyla uyumu son derece iyidir, kullanımları da oldukça rahattır. Üretici firmalardan istenilen ebatlarda ve istenilen gramajlarda temin edilmesi mümkündür.  BOPP, esnek ambalaj malzemesi üretiminde başka malzemelerle birlikte laminasyonu yapılabilir ya da koekstrüde edilebilir. 

Alüminyum Folyo: Su buharı ve gazlara karşı en iyi bariyer malzemelerden birisi olması sebebiyle esnek ambalaj üretiminde sıklıkla kullanılır. Alüminyum  folyo, esnek ambalaj üretiminde laminasyon uygulamalarında birleştirici olarak kullanılmaktadır. Alüminyum folyonun mükemmel bariyer özelliğinin yanı sıra dekora­tif yanı da mevcuttur. Alüminyum folyo, alüminyum metalinden elde edilir ve kalınlığı 6 mikrondan 150 mikrona kadar değişiklik gösterir. En çok tercih edilen alüminyum folyolar 7, 9 ve 12 mikron kalınlığında olanlardır. 6 ile 13 mikron kalınlık aralığında olan alüminyum folyolar ile diğer esnek ambalaj materyalleri laminasyon uygulama tekniğinden ya­rarlanılarak  birleştirilir ve bu suretle çok çeşitli esnek ambalajların üretilmesinde kullanılır.

Alüminyum folyonun bariyer özelliklerinin yanında,  başka yararlı özel­likleri de vardır: 

 • Alüminyum folyo tamamen zehirsizdir ve dünyada gıda maddeleriyle direk temas etmesine izin verilen malzemeler arasındadır.
 • Bütün esnek ambalaj malzemelerle birlikte kullanılır.
 • Alüminyum folyo üzerine her iki tarafına da baskı uygulanabilir.
 • Işığı çok iyi yansıtır.
 • Bir tarafı mat ve gofrajlıyken, diğer tarafıysa düzgün ve parlak olacak şekilde üretilmektedir.
 • Ters baskılı bir filmle laminasyon edi­lerek göz alıcı dizaynlar yaratılabilir.
 • Şeffaf mürekkep kullanımıyla parlaklığını, canlılığını kaybetmeden hoş bir metalik renklendirme sağlanır. 
 • Dekoratif amaçlar söz konusu olduğunda kabartma uygulanabilirliği vardır. 

Koku bariyerinin önem kazandığı çekilmiş kahve, hazır çorba gibi ürünlerin ambalajlarında alüminyum folyo tercih edilmektedir. Meyve suyu v.b. ambalajlarda da alüminyum folyoyla esnek ambalaj malzemeleri laminasyonları su buharı ve gaz bariyer özelliği nedeniyle kullanılmaktadır. Fakat alüminyum üretimi esnasında yüksek enerjiye gereksinim duyulduğundan alüminyum üretimi maliyetlidir ve alüminyum pahalı bir malzemedir. Bu nedenle, alüminyum folyo bariyer özelliğinden yararlanılacaksa seçilmelidir, sadece dekoratif amaçlar söz konusu olduğunda, alüminyum folyodan ziyade başka bir malzemeyle metalize etmek daha iyi bir alternatif olacaktır.

Metalize Filmler: Filmin üzerine metal biriktirilerek gerçekleştirilen işleme metalizasyon işlemi denir. Vakum ortamında alüminyumun buharlaştırılarak gerçekleştirilmesiyle yapılan metalizasyon işlemi sıkılıkla tercih edilen yöntemdir. Filmin üstünde yoğunlaşan çok ince alüminyum katmanı sayesinde metalize filmler, ışık su buharı, oksijen ve diğer gazlara karşı mükemmel bir bariyer özelliğine sahiptirler. Filmin üzerine metalin kolay yapışması, sağlam mekanik daya­nıklılık göstermesi ve elde edilen ambalajın uzun süreli performansı metalize filmlerin tercih edilme nedenleri arasındadır.

 • Mükemmel bariyer özelliği sayesinde gıda ürünlerinin oksitlenmesini önlemek amacıyla kullanılan katkı maddelerine duyulan gereksinim daha azdır ve ürün raf ömrü daha uzundur.
 • İkame özelliği vardır. Metalize filmler alüminyum folyo yerine kullanılabilirler.
 • Metalize filmler, estetik görünüşü ve parlaklığı sayesinde ürünün satışını artırabilecek etkide bulunurlar.

Selefon: Çeşitli kalınlık ve özelliklerdeki OPP (tek yönlü gerdirilmiş polipropilen) ya da BOPP (çift yönlü gerdirilmiş polipropilen) malzemelerin, baskılı ve ya baskısız kağıt ve karton üzerine kaplanması işlemiyle selefon elde edilir. Baskı sistemi olarak hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın, selefon uygulanması faydalı olacaktır. Basılı malzemenin baskılı tarafına selefon uygulaması ambalaj malzemesini ışık ve sürtünmelere karşı korurken, ambalajı da daha canlı ve parlak gösterecektir. Basılı malzemelerin baskısız kısmına selefon uygulamasıyla da paketlenecek ürünün sıvı etkilerine ve bozulmalara karşı korunurluğu artacaktır.  Selefonun katkıları şöyle özetlenebilir:

 • Basılı ambalaj malzemelerine parlak selefon uygulaması ambalaj malzemesine parlaklık ve canlılık kazandırır.
 • Parlak baskılı malzemelere mat selefon uygulaması yapılırsa, mat bir görüntü sağlanır; ambalaj malzemesinin dayanıklılığı artar.
 • Nem ve ısıya karşı ambalaj malzemesine kazandırdığı bariyer özelliği ile ürüne koruma sağlar.
 • Gıda ürünlerinin daha dayanıklı ve korunaklı koşullarda taşınmasını ve  sağlıklı koşullarda saklanmasını sağlar.

 


Yatay Flowpack Paketleme Makinaları

Zarf Tipi Paketleme Makinaları

Bisküvi Paketleme Makinaları

Dikey Paketleme Makinaları

Termoform Paketleme Makinaları

Dolum & Kapak Kapama & Etiketleme Makinaları

Stick Paket Dikey Dolum ve Paketleme Makinaları

Sachet Paket Yatay Dolum ve Paketleme Makinası

Dolum ve Paketleme Makinaları

Bisküvi Kremalama Makinası

Otomasyon Ürün Besleme Sistemleri

Pudra Şekeri Değirmeni

Kodlama Cihazları

Kuru Pasta ve Kurabiye Makinaları